A maja apokalipszisre összpontosító turizmus marketing kampány a „Mundo Maya” térségben – Mexikó, Belize, Guatemala és Honduras – arra irányul, hogy meggyőzze a napfény szerelmeseit és a hobbi történészeket, hogy az, amit a pesszimisták fenyegető világvégének aposztrofálnak az valójában nem más mint egy új korszak hajnala.
Ám a beharangozott világvége előtt a leendő turistának még a kedvezőtlen gazdasági környezettel is meg kell mérkőznie. Nem véletlenül borúlátóak a várakozások az idei utazásokat illetően. Ám válság ide, válság oda, a kikapcsolódásra, megújulásra, feltöltődésre szükség van. Nem szükségszerű, hogy a külföldi utazás egy vagyonba kerüljön. Pénztárcától függően is lehet élménydús utazásokat előre megtervezni.
S az olcsó utazás is lehet egzotikus – ha megfelelő úticélt választunk. A gazdasági helyzet lehet bármíly lehangoló is, de egy üdülés garantáltan kedélyjavító.
Bár mostanság jóval árérzékenyebbek vagyunk – ám ez korántsem jelenti, hogy automatikusan mindíg a legolcsóbb lehetőségre voksolunk. A többletértéket kínáló csomagtúrák például döntően befolyásolhatják úticélunk megválasztását. Az eurózónán kívüli desztinációk pedig továbbra is rendkívül népszerűek. A szűkös büdzséjű nyaralók növekvő tábora pedig gyakran választja az all inclusive üdüléseket.
2012-ben várhatóan tovább nő a lakáscsere és a kalandos kanapé szörf népszerűsége, mellyel a külföldi szállás teljes költsége kiváltható. E korábban inkább alternatív utazási formának számító üdülési formák nem csak pénztárca kímélőek, de előnyük az is, hogy a kiválasztott országban, városban, vidéken, helybéliként lehet élni, a helyi kultúrával, emberekkel közvetlenebbül lehet ismerkedni, barátkozni. Ha pedig egy többtagú család autóval kel útra, akkor még a csomagtartót is megpakolhatja az üdüléshez szükséges alapelemózsiákkal.
A rugalmasság utazási szokásaink tekintetében vízválasztó lehet a tekintetben, hogy egyáltalán útra kelhetünk-e az idén, avagy sem.
A tavalyi év a forradalmak, a politikai turbulencia éve is volt Földünk számos térségében. Az arab tavasz, a görög nyár, a fukushimai atomerőmű katasztrófa, a nagy thaiföldi árvizek - egyebek mellett – az ezekbe az országokba látogató turisták számának drasztikus csökkenését hozta. A politikai-, és katasztrófasújtotta országoknak – különösen ott, ahol a turizmus gazdasági húzóágazat – életbevágóan fontos, hogy látogatói visszatérjenek. Ezért az idén egyenlőre a korábbiaknál kedvezőbb áron lehet ezekben az országokban üdülni. Végül, de nem utolsósorban: a forint gyengélkedése miatt most különösen érdemes az eurozónán kívüli pénztárca kímélőbb nyaralási lehetőségeket feltérképezni.